Ławka ogrodowa

Altany, ławki, stoły, wiatraki... Meble z drewna w Twoim ogrodzie.
Desek
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2014, 10:45
Kontaktowanie:

Ławka ogrodowa

Postautor: Desek » 11 lut 2014, 10:52

Drogie koleżanki i drodzy koledzy. Kiedyś na moim podwórku była stara ławka, ale znikneła. Odnalazłem ja całkiem niedawno i chciałbym ją odrestaurować. Na stalowym szkielecie umieszczone jest siedzisko z desek. O ile ze szkieletem sobie poradzę, to kompletnie nie znam się na "obróbce drewna" :)

Planuję kupić gotowe deski na wymiar. Zamierzam je szlifować papierem ściernym na gładko. Ale kompletnie nie wiem czym je później zabezpieczyć. Ławka będzie stała w ogrodzie, a więc będzie narażona na wiatr, deszcz, śnieg, letnie nasłonecznienie, niskie i wysokie temperaturę. Możecie coś doradzić? Nie interesują mnie preparaty z niskiej półki, bo na pewno takie są. Chciałbym po prostu aby było to zrobione na tip top.
Desek
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2014, 10:45
Kontaktowanie:

Re: Ławka ogrodowa

Postautor: Desek » 11 lut 2014, 10:57

Zapomniałem o najważniejszej rzeczy... Jakie deski zastosować? Ponieważ na tym też się nie znam :]
Jarosław
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2013, 11:10
Kontaktowanie:

Re: Ławka ogrodowa

Postautor: Jarosław » 18 lut 2014, 19:50

Witam Serdecznie
Na wstępie poruszę temat doboru drewna. Przy określonych przez Pana warunkach użytkowania w grę wchodzi jedynie drewno pierścieniowonaczyniowe ( z gatunków krajowych). Osobiście zastosowałbym grochodrzew- bardzo piękny efekt. Zastosować także można drewno dębowe, jesionowe, wiązowe.... Nie polecam grabowiny (duży skurcz przy zmianie warunków) czy bukowe (problemy w obróbce). Jeżeli ma Pan możliwość obejrzenia materiału przed zakupem dobrze by było wybrać deski z jak największą ilością twardzieli (ciemniej zabarwione drewno). Teraz kwestia szlifowania. Polecam kupić lub zastosować szlifierkę elektryczną, ręcznie przy tak twardym drewnie to będzie kara a nie przyjemność z pracy :). Polecam po szlifowaniu wodować powierzchnię ( na szlifowaną powierzchnię nanosi się wodny roztwór naturalnego kleju może być glutynowy maksymalnie 6%- tak symbolicznie. Powierzchnię pozostawia się do wyschnięcia. Podczas schnięcia włókna podnoszą się i usztywniają. Po wyszlifowaniu powierzchni uzyskujemy niesamowicie gładką powierzchnię. Naturalny klej nie wpłynie na wsiąkanie impregnatu.) Wybierając środek zabezpieczający postawiłbym na olejowe impregnaty. Zapewniają one dobrą ochronę i estetyczny wygląd ale nie można później nałożyć powłokę kryjącą ale w meblu ogrodowym to nie powinien być kłopot. W domowych warunkach mamy bardzo ograniczone sposoby impregnacji. Pomijam w tym momencie smarowanie pędzlem lub opryskiwanie ponieważ to nie ma najmniejszego sensu. Można zastosować długie moczenie w zbiorniku z olejem. Czasami cały przekrój poprzeczny zostanie zabezpieczony (w przypadku smarowania lub opryskiwania maksymalnie 2mm). W przypadku długiego moczenia warto zostawić drewno nawet na tydzień ale można. Szybsza ale troszkę trudniejszą metoda jest metoda gorąco-zimno. W tej metodzie nagrzewamy surowiec i wrzucamy do zimnego impregnatu. Gorące powietrze zmniejsza objętość i zasysa impregnat.
Specjalista ds. technologii drewna w firmie Made of Wood Group
www.zrobionezdrewna.pl
Esperanza
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2014, 14:08

Re: Ławka ogrodowa

Postautor: Esperanza » 31 mar 2014, 10:02

Jeśli mogę coś dopowiedzieć (choć Pan ekspert napisał przede mną już chyba wszystko), to również polecam grochodrzew. Syn ma u siebie i efekt doprawdy jest piorunujący :)
Desek
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2014, 10:45
Kontaktowanie:

Re: Ławka ogrodowa

Postautor: Desek » 07 kwie 2014, 10:34

Serdecznie dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Spodziewałem się, że jednak sam proces będzie prosty jak w przypadku obróbki metalu. Jednak widzę, że to trochę bardziej skomplikowane. Ale człowiek całe życie się uczy :)

Wróć do „Meble ogrodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość