Odpowiedni dobór łóżka, czyli gwarancja spokojnego snu


Sypialnia - łóżko Torino


Jeśli prowadzimy zrównoważony, zdrowy styl życia i kierujemy się zasadą 3x8 (8 godzin pracy, 8 godzin relaksu, 8 godzin snu, co sumarycznie daje pełną dobę), to łatwo policzyć, że przesypiamy praktycznie 33% naszego życia. Sen jest niezwykle ważny dla poprawności naszego codziennego funkcjonowania. Zapewnia odpoczynek po ciężkim dniu, pozwala zregenerować się całemu organizmowi. Łóżko jest najważniejszym elementem każdej sypialni, dlatego też należy zaopatrzyć się w odpowiedni model, tak, by zapewniony był komfort wypoczynku. Samo łóżko to jednak nie wszystko, bardzo ważne są również materac na którym będziemy spać wraz z pokrowcem oraz stelaż, który pozwoli na przenoszenie obciążeń z materaca na ramę łóżka. Zastanówmy się na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie łóżka, aby zagwarantować sobie zdrowy i spokojny sen.


Przede wszystkim należy zastanowić się nad materiałem, z którego będzie wykonane nasze wymarzone łóżko. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, np. łóżka tapicerowane, czyli pokryte tkaniną, skórą lub skórą ekologiczną. Najlepsze są jednak łóżka drewniane, ponieważ łączą w sobie trwałość, wytrzymałość – a to przecież jedne z najważniejszych i najbardziej pożądanych przez klientów cech – wraz z elegancją i naturalnością. Do wyboru mamy różne gatunki drewna, z których można wykonać łóżko – jedne z nich są bardziej podatne na formowanie, inne mniej, ale każde z nich będzie cieszyć oko swoim oryginalnym usłojeniem lub zabarwieniem. Kolor i kształt mają znaczenie drugorzędne – pełnią jedynie funkcję ozdobną i estetyczną. Ważne, żeby pasowały do aranżacji wnętrza, tak, by nie wprowadzać chaosu do sypialni. Najoptymalniej jest wybrać proste, klasyczne kształty i kolory, dlatego że są mocno uniwersalne – nie zaburzą wystroju nawet przy zmianie stylu, a także są modne i to od wielu lat – wszystko wskazuje na to, że fakt ten nie ulegnie zmianie.


Kolejnym krokiem jest określenie, czy będziemy sypiać sami, czy z partnerem. Od tej decyzji uzależniona jest szerokość łóżka. Minimalną wartością, która zapewni komfortowy sen dla jednej osoby jest 90 cm szerokości. W przypadku dwóch osób, wygodny wypoczynek zapewni łóżko o szerokości minimum 160 cm. Standardową długością jest natomiast 200 cm. Na rynku dostępne są mniejsze i większe szerokości – generalnie im szersze łóżko, tym lepsze, ale wiadomo, że musimy uwzględnić metraż sypialni. W przypadku bardzo szerokiego łóżka, w którym spać będzie para, można pokusić się o kupienie dwóch różnych materacy – w zgodzie z potrzebami i preferencjami poszczególnych osób. Ważna jest także wysokość – osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się będą bardziej usatysfakcjonowane z nieco wyższego łóżka, tzw. kontynentalnego. Jego wysokość przekracza 0,5 metra, co ułatwia wchodzenie i wychodzenie z niego.


Pierwsza połowa dotycząca wyboru jest już za nami. Pora na drugą część, która jednak jest bardzo ważna, ponieważ to do niej należy ostatnie zdanie w walce o komfortowy sen. Mowa o wyborze materaca i stelaża, który umieszczony będzie między ramą łóżka a materacem. To właśnie on przejmie większość obciążeń, dzięki czemu odciąży materac i wydłuży jego żywotność. Do wyboru są różne stelaże, które dopasowane są do potrzeb użytkownika. W przypadku wyboru materaca konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami, które są pomocne przy jego odpowiednim wyborze. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego twardość – materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy (mimo że jest to bardzo popularny mit). Musi być wygodny, zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, które pozwoli w nocy odetchnąć naszym mięśniom, stawom i kościom. Wybór materacy jest ogromny, istnieją bowiem różne metody ich wytwarzania, a każda z nich ma swoje zalety. Najważniejsze jest jednak to, by materac był komfortowy i dobrze podpierał kręgosłup. Dodatkowo można zaopatrzyć się w ochronny pokrowiec na materac, który pozwoli uniknąć jego zabrudzenia.


Wybór odpowiedniego łóżka jest stosunkowo prosty, więcej problemu może dostarczyć podjęcie decyzji dotyczącej kupna materaca i stelaża. Należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo od niej zależy komfort naszego wypoczynku, który przełoży się również na nasze zdrowie. Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze, dlatego też trzeba zrobić wszystko, by o nie zadbać. Wybór odpowiedniej kombinacji łóżka, stelaża i materaca jest stanowczym krokiem w stronę własnego dobra, więc koniecznie trzeba wziąć pod uwagę nasze predyspozycje i wymagania – przecież to właśnie my sami najlepiej wiemy czego potrzebujemy, prawda?

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


O autorze:
Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl