Domowy warsztat. Jak samemu wykonać meble w stylu retro?

 Meble retro


Stare meble mają swój urok, prawda? Przyzna to chyba każdy, kto miał z nimi styczność chociaż raz w życiu. Nie musi być koneserem, nie musi się na nich znać, nie musi nawet chcieć ich mieć na własność. Przyzna jednak, że przedmioty te mają w sobie coś, coś magicznego. Osoby, które ta magia urzeka, chętnie zaopatrują się w stare meble do swojego domu i budują wokół nich aranżację lub uzupełniają nimi tę już istniejącą. Zdobycie starych mebli jest stosunkowo trudne lub kosztowne, a czasem jedno i drugie naraz. Jednak osoby zafascynowane meblami retro mogą je zrobić sami – w pewnym sensie. Wiąże się z to ze zdecydowanie niższymi kosztami, które poniesiemy oraz dużo większej satysfakcji po ukończeniu pracy. Trzeba bowiem poświęcić nieco wolnego czasu, a meble wystylizowane na stare zrobimy sami.

Postarzanie mebli drewnianych – bielenie i przecieranie

Jednym z popularnych sposobów na postarzenie mebla jest przecieranie. Dzięki tej metodzie na wybranych powierzchniach mebla powstają charakterystyczne przetarcia, które są tak typowe dla mebli eksploatowanych przez lata. Aby rozpocząć prace związane z postarzeniem mebla należy go pierwsze do nich przygotować. Wystarczy go wyczyścić, przetrzeć z kurzu, usunąć plamy. Można delikatnie przetrzeć go papierem ściernym o małej gramaturze (małych ziarenkach). Następnie nakładamy warstwę ciemnej farby (np. brązu) na wybrane elementy mebla, kanty, jakieś konkretne miejsca czy powierzchnie. Pozostawiamy do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest woskowanie uprzednio pomalowanych miejsc – do tego celu można wykorzystać zwykłą świeczkę – przejeżdżamy nią wszędzie tam, gdzie nałożona została farba. Wosk poniekąd zabezpiecza drewno i farbę przed kolejnymi, jasnymi warstwami, nie dopuszczając do nadmiernego wsiąkania w miejsca, które będziemy przecierać. Po woskowaniu malujemy cały mebel białą farbą – kilka razy, zawsze czekając aż nałożona warstwa wyschnie. Wreszcie przechodzimy do przecierania. Tępą stroną nożyka delikatnie zeskrobujemy białą farbę w miejscach, które malowaliśmy na inny kolor, a następnie woskowaliśmy. Całość można jeszcze raz przetrzeć papierem ściernym, by dodatkowo poprawić efekt.

Postarzanie mebli drewnianych - patynowanie

Drugim sposobem na samodzielne przygotowanie mebli stylizowanych na starsze niż są faktycznie jest patynowanie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne preparaty patynujące, które bezproblemowo można nabyć w sklepach budowlanych. Powierzchnia mebla musi być idealnie czysta, więc podobnie jak to robiliśmy w przypadku mebli przecieranych czyścimy ją, ale w zdecydowanie większej skali. Jeśli na meblu są jakiekolwiek warstwy lakieru, farby, trzeba je w całości usunąć, aż do surowego drewna. Właśnie w surowe, lite drewno patyna najlepiej wsiąka. Dokładnie przecieramy mebel papierem ściernym i usuwamy zgromadzony pył. Na drewno nakładamy bejcę w kolorze, który wybraliśmy i oczywiście czekamy aż wyschnie. Impregnujemy powierzchnię lakierem podkładowym i ponownie przecieramy powierzchnię mebla drobnym papierem ściernym (jeszcze drobniejszym niż użyliśmy chwilę wcześniej). Odpylamy mebel i nakładamy patynę – najoptymalniej byłoby, gdyby udało się to zrobić metodą natryskową. Ponownie musimy pozostawić mebel do wyschnięcia. Następnie przecieramy cały mebel wełną stalową. Patyna pozostaje jedynie w zagłębieniach, tym samym uszlachetniając drewno i nadając mu starszy wygląd, na którym nam zależało. W pozostałych miejscach mamy wybrany kolor. W ten sposób niewielkim kosztem i nakładem pracy sami tworzymy meble w odpowiedniej stylizacji. Pozostaje tylko umiejscowić je w pożądanym miejscu i cieszyć się ich pięknem.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl