Eksplozja kolorów we wnętrzach

Kolory we wnętrzach

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, ustępując miejsca wiośnie. Wszechobecna biel już niedługo zamieni się w kwitnącą zieleń. Lubimy ten moment. Lubimy kolory. Świadczą one o życiu, aktywności, zmianach. Barwy mają duży wpływ na nasze samopoczucie, siły, nastawienie do życia i nastrój. Dekorując dom zwykle staramy się wybierać stonowane barwy, które wprowadzą spokój do naszego wnętrza. Może jednak pora zmienić nieco podejście, dać się ponieść szaleństwu i przy okazji doładować się potężną dawką pozytywnej energii, która z pewnością zostanie aktywnie i kreatywnie wykorzystana? Dlaczego żywe kolory miałyby królować tylko za oknem? Przecież zielona wiosna, słoneczne, żółte lato i pomarańczowa polska jesień mogą towarzyszyć nam na okrągło w naszych domach. Te barwy nie są zarezerwowane dla artystów i ekscentryków! Są dla nas wszystkich, wystarczy po nie sięgnąć.

Doładowanie baterii

Pozytywne, ciepłe barwy (np. żółty, pomarańczowy, czerwony) potrafią zdziałać cuda i zapewnić zastrzyk energii każdego dnia. Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie ich do naszego mieszkania i codziennego życia jest pomalowanie ścian na te barwy oraz ich odcienie. Dla najodważniejszych nie ma granic – można do woli zestawiać ze sobą kolory, bawić się nimi i eksperymentować. Warto jednak robić to z umiarem i głową, bo nie każde połączenie wygląda estetycznie. Komponowanie i łączenie barw jest ciekawym doświadczeniem, przy którym można się naprawdę dobrze bawić, jednak spójność kompozycji jest najważniejsza. Dobrze dobrane barwy podkreślą styl urządzenia naszego mieszkania, a także z pewnością uwypuklą cechy osobowości właściciela – świadczą o tym, że osoba, która mieszka w danym mieszkaniu ma marzenia i nie boi się ich realizować, jest kimś pozytywnym, tryskającym energią, optymistycznie patrzy w przyszłość, ma milion pomysłów na minutę i większość z nich stara się wciela w życie.

Pomaluj mój świat

Jakie ukryte właściwości posiadają poszczególne barwy? Przyjrzyjmy się im bliżej, bo nie wszystkie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Kolor czerwony działa pobudzająco, zachęca do aktywności fizycznej, poprawia nastrój i wzmaga apetyt. Jednocześnie optycznie zmniejsza pomieszczenie, więc raczej nie nadaje się do małych mieszkań. Kolor żółty jest bardzo optymistyczny, wydobywa dobre wspomnienia z zakamarków naszej pamięci. Pomarańczowy powstaje z połączenia dwóch wyżej wymienionych barw. Jest więc pomostem między jednym a drugim. Jest radosny i poprawia samopoczucie. Kolor niebieski zalicza się do barw zimnych, ale nie powinniśmy się go bać. W przeciwieństwie do poprzedników przynosi ukojenie i spokój, hamuje apetyt oraz optycznie powiększa pomieszczenia. W nadmiarze może przygnębiać. Zieleń uspokajająco wpływa na obserwatorów, wprowadza do pomieszczenia równowagę. Jest kolorem łagodnym o dwojakiej naturze – w zależności od jego nasycenia może być zaliczony do barw ciepłych lub zimnych. Brązowy przywodzi na myśl drewno – czyli solidność, ciepło, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa. To kolor sprawiający, że wnętrze staje się przytulne.

Nie tylko ściany

Zabawa barwami nie powinna ograniczać się do samych ścian, w końcu to nie tylko one są ważnym elementem mieszkania. Można zastanowić się nad kolorowymi meblami drewnianymi, które prócz pozytywnych barw wniosą do mieszkania zalety powiązane
z właściwościami wykorzystanego do ich produkcji materiału. Drewniane meble są bardzo wytrzymałe, funkcjonalne i oczywiście pięknie się prezentują. Perfekcyjne połączenie kolorów, stylu i zalet czysto praktycznych. Dla zainteresowanych takim rozwiązaniem przeznaczona jest nietuzinkowa kolekcja mebli Castello.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl