Renowacja mebli bukowych.

Wszystko o meblach z drewna bukowego.
morks
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2014, 12:55

Renowacja mebli bukowych.

Postautor: morks » 26 mar 2014, 13:01

Bardzo fajne forum, dużo ciekawych wypowiedzi.:)

Mam pytanie.
Kupiłem stary mebel z drewna bukowego i chcę go odnowić, pokryty jest jakimś lakierem, jak najlepiej, najłatwiej i najszybciej usunąć ten stary lakier i czym na nowo pokryć mebel?

Pozdrawiam wszystkich na forum.:)
Jarosław
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2013, 11:10
Kontaktowanie:

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: Jarosław » 07 kwie 2014, 23:05

Witam serdecznie
W renowacji mebli panuje taka zasada, czego nie trzeba usunąć- nie usuwaj. Ważne jest to aby jak najwięcej oryginalnych elementów pozostało w mebli. Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę wyjątkowym wyrobem znaczenie tej zasady jeszcze bardziej nabiera na sile. Pierwsze pytanie czy na pewno jest konieczne usunięcie powłoki?
Specjalista ds. technologii drewna w firmie Made of Wood Group
www.zrobionezdrewna.pl
morks
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2014, 12:55

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: morks » 08 kwie 2014, 6:21

Stary lakier jest już dość zniszczony, ma sporo rys. Chciałbym też zmienić kolor, dlatego potrzebuję usunąć stary lakier.
Jarosław
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2013, 11:10
Kontaktowanie:

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: Jarosław » 14 kwie 2014, 14:04

Występuje kilka sposobów usuwania powłoki lakierniczej- metody termiczne, chemiczne, mechaniczne... i w zależności od samej budowy mebla(chodzi mi o surowiec) stosuje się różne metody. Każda ma swoje plusy i minus. Musi pan sprawdzić czy nie występują w nim elementy tylko okleinowane okleiną naturalną bądź czy nie występuje sklejka (na takich elementach nie można lub trzeba bardzo uważać przy stosowaniu metod mechanicznych ). Gdy już będzie wiadome z czym mamy do czynienia będziemy dalej działać
Specjalista ds. technologii drewna w firmie Made of Wood Group
www.zrobionezdrewna.pl
morks
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2014, 12:55

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: morks » 14 kwie 2014, 17:22

Jest to lite drewno bukowe, pomalowane jakimś lakierem półprzeźroczystym. Struktura drewna i słoje są lekko widoczne. Na pewno nie jest to sklejka ani zwykła okleina.
Pozdrawiam.
Jarosław
Posty: 26
Rejestracja: 20 lis 2013, 11:10
Kontaktowanie:

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: Jarosław » 26 kwie 2014, 7:43

W takim wypadku najlepiej pozbyć się warstwy lakieru przy użyciu szlifierki lub cykliniera. Stara szkoła mówi także o metodzie usuwania za pomocą szkła, jest to dobry sposób ale trzeba uważać żeby usuwać równe warstwy. Jeżeli chcesz zmienić kolor samo zeszlifowanie nie da wiele. Lakier siedzi w porach. Wymagane jest usunięcie warstwy drewna z zatkanymi porami, można pokusić się o chemiczne rozpuszczenie lakieru lecz wymagana jest znajomość rodzaju lakieru użytego do lakierowania.
Specjalista ds. technologii drewna w firmie Made of Wood Group
www.zrobionezdrewna.pl
anna88
Posty: 12
Rejestracja: 09 gru 2015, 8:11

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: anna88 » 22 sty 2016, 12:36

Ciekawe porady a propos mebli znajdują się także na stronie meblewoskowane.pl :) Polecam.  :D
molofus
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2016, 7:40

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: molofus » 01 lut 2016, 7:42

Możesz spróbować bejcą. Najlepiej oddać to jakiemuś fachowcowi, który ma odpowiednią wiedzę i narzędzia do wykonania takiej renowacji.

____________________________
Polecam meble szkolne
Veferts
Posty: 1
Rejestracja: 21 lip 2016, 6:12

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: Veferts » 21 lip 2016, 6:15

Bejca tak sobie działa nie na każdy gatunek drewna dobrze. Ja np sobie tym parkiet odnawiałem.
raukas
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2016, 9:52

Re: Renowacja mebli bukowych.

Postautor: raukas » 03 paź 2016, 8:23

Dokładnie. Z bejcą trzeba uważać, żeby jeszcze bardziej nie zepsuć mebli.

Wróć do „Meble bukowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości